Для батьків

Поради батькам першокласників: як підтримати дитину та допомогти їй адаптуватися до школи

Вступ до першого класу - один з найскладніших етапів в житті дитини. Це час адаптації до нових умов, фізичні та емоційні навантаження, що постійно зростають. Як зробити так, щоб навчання в першому класі не перетворилося на муку для дитини та всієї родини? Як допомогти першокласнику адаптуватися до школи й не втратити інтерес до занять?

Поради батькам майбутніх першокласників дає Юлія Демиденко - експерт в освіті, автор онлайн-проєкту для батьків Easy Baby і щаслива мама чотирьох дітей.

Шпаргалка для батьків

· Проявляйте терпіння, увагу та підтримку не на словах, а на ділі. Спершу постарайтеся проводжати дитину до школи та зустрічати з занять. Уважно вислуховуйте все, чим ділиться з вами син або дочка. Дрібниць в таких розповідях не буває. Не обмежуйтеся питаннями: що було на уроках? Що давали на обід? Не забувайте про слова підтримки: «Ти впораєшся», «У тебе все вийде».

· Спостерігайте за настроєм малюка - це головний показник адаптації першокласників до школи. Якщо дитина стала замкнутою і плаксивою, втратила апетит і бажання ходити в школу, пора бити тривогу. З’ясуйте причину поганого настрою. Можливо, школяр не зміг знайти спільну мову з однокласниками? Можливо, справа в спілкуванні з учителями? А може, навантаження занадто велике?

· Продумайте організаційні моменти. Готуйтеся до школи з вечора - плавно привчайте дитину складати портфель. Спочатку все робіть разом, потім поступово передавайте дитині можливість виконувати підготовчі роботи самій, а разом тільки перевіряйте. І обов'язково хваліть! Також варто готувати одяг з урахуванням погоди й настрою. Сплануйте ранковий підйом і ритуали так, щоб не поспішати та не підганяти дитину - позитивний початок дня дуже важливий! Дитині, яка тільки що прокинулася, важливо бачити вашу посмішку й чути лагідний голос, а не суцільні окрики та «бігом». Придумайте разом з дитиною позитивні афірмації для початку дня - «Здрастуй, світ!», «Сьогоднішній день принесе мені все найкраще!» - або будь-яку іншу. Головне, щоб фраза подобалася дитині й була вашим загальним девізом.

· Мотивуйте на навчання, не зациклюючись на оцінках. Пам’ятайте, що мета школи та вчителів - розкривати потенціал учня, а не виставляти відмітки. Підтримуйте в першокласникові прагнення вчитися, але не лякайте його страшними наслідками в разі невдачі.

· Встановіть позитивний контакт з учителем. Це допоможе отримувати регулярний зворотний зв’язок і вчасно розв’язувати питання, які виникають.

· Не забувайте про відпочинок. Першокласники - як і раніше малюки, які потребують рухливих ігор та розваг. Влаштовуйте вдома веселі перерви, вибирайтеся разом в парк, кіно, музеї.




Ваша дитина йде до школи. Поради батькам першокласника.

Ваша дитина йде в перший клас, ви відчуваєте хвилювання, радість, переживаєте та бажаєте того, щоб дитина знайшла спільну мову з новим оточенням, полюбила школу, вчительку, опанувала найкращі навички у навчанні, а також здобула якомога більше знань, познайомилася з новими друзями, стала відповідальною – загалом була хорошим учнем. Чи все це їй удасться? Адже занадто вимогливе ставлення батьків до дітей породжує страх, опір, схильність до брехні. А батьки, які дозволяють своїй дитині все, ризикують, що дитина виросте розбещеною, свавільною, пасивною, матиме завищену самооцінку. В обох випадках дитині буде складно увійти до шкільного середовища і колективу однокласників. Саме такі діти ліняться сумлінно виконувати домашні завдання, часто забувають підручники і зошити вдома або залишають їх у школі, вони почуваються невпевнено та бояться нового оточення. Існує один принцип, на якому ґрунтується ставлення батьків до дитини, це батьківська любов - увага, розуміння, послідовність, терпіння, віра, підтримка і заохочення дитини. Якщо вона це отримує то їй хочеться йти до школи, дитина добре вчиться, легко освоюється в колективі.

ЩОБ ДИТИНА БУЛА ГОТОВОЮ ДО СВОГО ПЕРШОГО ШКІЛЬНОГО РОКУ, ЗАБЕЗПЕЧТЕ ЇЙ:
  • здорову сімейну атмосферу;
  • батьківську любов;
  • активний процес розвитку;
  • достатню кількість ігор.

Дитина, яка незабаром піде до школи, має опанувати багато речей, які допоможуть їй легше й швидше навчитись читати, писати, лічити, бути готовою сприймати розставання з батьками, стати самостійною і впевненою, виробити позитивну самооцінку та освоїтись серед однокласників.

ДОПОМОЖІТЬ ДИТИНІ НАВЧИТИСЯ:
  • користуватись органами чуття - постерігати за оточуючими, слухати звуки, розрізняти запахи;
  • зосереджувати увагу на об’єктах і словах;
  • помічати відмінності у формі, розмірі і кольорі;
  • орієнтуватись у часі і просторі;
  • набути певних гігієнічних, робочих і культурних навичок;
  • добре розвинути мовлення й успішно спілкуватись з оточуючими;
  • тренувати пам'ять і мислення;
  • розвинути цікавість і уяву.

Дитина, яка впевнена в собі, має сформовану позитивну самооцінку, може успішно розвивати свій потенціал і переборювати труднощі, краще встановлювати взаємини з іншими дітьми, розуміти їх, її краще сприймають у товаристві. Усе це допоможе дитині добре почуватись у школі, сприятиме навчанню.

Коли дитина йде до школи, вона бере на себе значно більше відповідальності, має стати самостійнішою, ніж дотепер. Щоб дитина мала правильне уявлення про школу, з нею необхідно багато розмовляти. Дитина має знати, що, коли почнеться навчальний рік, вона ходитиме до школи щодня, окрім вихідних. Важливо, щоб дитина від вас почула, що в школі не завжди буде легко, будуть і труднощі, що справжній успіх — це подолати найскладніше. Розповідь про школу повинна охопити хороші та не дуже ситуації. Не слід обіцяти, що першокласника чекає суцільний успіх, важливіше допомогти налаштуватись на щоденну працю, але робити це необхідно дуже коректно. Зовсім неприпустимі вислови типу: «Що ти така неохайна дівчинка в школі робити будеш?», «Ось там тебе привчать до порядку!». Також не сподівайтесь, що якщо ви весь цей час не привчали дитину до дисципліни, то школа нарешті зробить це за вас.

І ПАМ’ЯТАЙТЕ, ТЕ, ЯК ДИТИНА АДАПТУЄТЬСЯ ДО ШКОЛИ І ЯКИХ УСПІХІВ ДОСЯГНЕ, ЗАЛЕЖИТЬ ВІД БАГАТЬОХ ЧИННИКІВ. ОСНОВНИМИ З-ПОМІЖ НИХ Є ТАКІ:
  • родинна атмосфера — взаємини і спілкування в сім’ї;
  • готовність дитини до школи;
  • стан здоров’я дитини;
  • розумові здібності;
  • емоційна стабільність, упевненість, самоконтроль;
  • мотивація дитини до роботи;
  • умови для праці і навички роботи;
  • вимоги і очікування батьків.

Не наполягайте на тому, щоб дитина за будь-яку ціну булла найкращим учнем . Допоможіть їй бути просто хорошим учнем і здоровою, хорошою дитиною.

/Files/images/228.jpg

І насамкінець, шановні батьки, пам’ятайте влучні та мудрі слова В.О. Сухомлинського:

Немає коментарів:

Дописати коментар

Гордість класу

 Наша гордість - Саморіз Мирослава. Переможець конкурсу "Паперовий світ", "Зимова казка".